Küstah Ermeniler Küstah Bulgarlar

MUSA ANTER- Özgür Gündem

Basınımızda sık sık rastlanır bu tabirlere, “Küstah Ermeniler” “Küstah Bulgarlar” “Küstah Ermeniler ne yapmış biliyor musunuz?”

Karabağ’da birçok Türk köyünün adını Ermeniceye çevirmişler. “Küstah” ve “Kaba Bulgarlar” da Bulgaristan’da aynı şeyi yapmışlar.

Peki saygıdeğer Türkler doğu ve güneydoğuda ne yapmışlar?

Yahu değil Kürt köylerinin adını Türkçeye çevirmek, Kürtlerin kendi baba adlarını çocuklarına takmasını yasak etmişler.

Yalan mı?

Parti başkanlarımız

Tahmin ediyorum başka hiçbir ülkede parti başkanları bizimkiler gibi doğru konuşmaz. 

ANAP lideri Mesut Yılmaz, Süleyman Demirel için “üvey baba” sonra da “sahte baba” diyor.

DYP lideri Süleyman Demirel de Mesut Yılmaz için “huysuz evlat” diyor.

Peki yalan mı?

Ecevit Apocu olmuş

Sayın Ankara DGM Başsavcısı Nusret Demiral duymasın. Korkarım Ecevit’i de 22 Kürt kökenli milletvekiline katarak idamını isteyecektir.

Bakın, 24 Mayıs 1992’de Ecevit Van’da ne diyor? “Ben Kürt kimliğini inkar etmiyorum. Herkesin karşı olduğu bir dönemde ben Kürt sözcüğünü de Kürt vatandaşlarımızın kimliğini de kültürünü de yazı ve şiirlerimde kullandım”

Ecevit bundan başka da doğu ve güneydoğuda Apo’nun da istediği yedi öneriyi hükümete sunuyor.

Haydi bakalım, darısı Süleyman Demirel’in başına.

Reddi miras

Medeni hukukumuzda bir “reddi miras” müessesesi vardır. Örneğin birinin babası ölürse ve kalan miras babanın borcunu karşılamıyorsa oğlu “reddi miras”da bulunabilir. Yani ne babadan kalan mirası alır ne de babasının borcunu ödemeye mecbur bırakılır.

Ben sayın Erdal İnönü’nün yerinde olsaydım babası İsmet İnönü’nün mirasını reddederdim. Zaten bugün bu ışıl ışıl ve herkesin kendisinden çok beslendiği fizik profesörü Erdal İnönü’nün çektiği İsmet Paşa’nın mirasından dolayı değil mi?

Terörün sebebi 

İnanın bu yaşa geldim Kürt olduğum halde daha düne kadar bizdeki gerilla hareketinin asıl sebebini anlamamıştı.

Şimdi sayın Ecevit’in sayesinde öğrendim. Bakın yazayım siz de anlayın. “Herkesin Kürt sözcüğüne, Kürt kültürüne ve Kürt kimliğine karşı olduğu halde ben değilim”

Allah razı olsun Ecevit’ten. Demek herkes Kürde karşıydı Ecevit değildi. Ecevit’in herkes dediği ordu ve sivil otoritedir. Yani herhalde Kastamonu, Konya ve Edirne köylüsü değildir. Demek Kürt gençleri kimliklerini korumak için dağa çıkmışlar..

 Kemal Paşa’nın askerleri

Orgeneral Salih Omurtak, yağız bir eri tam siperde görür ve beğenir. “Aferin oğlum” der. “Peki düşman önden gelirse ne yaparsın” asker istifini bozmadan silahı öne çevirir.

Yine paşa “Peki sağdan gelirse” diye sorar. Asker silahı yine o tarafa çevirir. “Güzel. Ya soldan gelirse” Asker istifini bozmadan silahını sola çevirir.

Paşa devamla “Aferin oğluma ya düşman arkadan gelirse ne yaparsın” diye sorar. Asker kızar ve kalkıp dipçiğini yere çakarak sert bir eda ile “Niye Kemal Paşa askeri hep bendir?” der.

Meğer çocuk Kürttür ve iyi Türkçe’de bilmiyordur.

Paşanın hoşuna gider ve kırk beş gün mükafat izni verir.

Gelelim bugünkü hükümetimize. Bakıyorum hükümetimiz Kürt askere dönmüş. Irak’a o, Bulgar’a o, Yunan’a o, Kıbrıs, Bosna Hersek’e o. Şimdi de Karabağ ve Nahçivan sorunları çıktı.

Birader, Türkiye’den başka bir yığın Türk cumhuriyetleri var. Hepsine biz mi koşalım? Biraz da onlar gelsin Nahçıvan ve Karabağ’ı kurtarsın.

Biz de helalinden turancı komutan başbuğ Türkeş’i onlara katarız.

Tanrı onları korusun.  

Musa Anter