Astrolojiyle kaderinizi yönlendirmek mümkün

Nalan Manyaslı
Büyü, fal, burçlar, astroloji, metafizik… Birbirine yakın gibi görünen kavramlar. Oysa çok farklılar. Türkiye’nin diplomalı tek astropsikoloğu Hülya Koçak, dokuz gezegen ve Ay’ın birbirleriyle olan konumlarını harita üzerine çıkararak yorumladığı mesleğinin, insanların yaşamlarındaki olumsuzlukları ortadan kaldırmayan, fakat önlerini değiştiren ya da etkisini azaltan bilimsel bir iş olduğunu söylüyor. 
Küçüktoprak ve Bakırköy’deki iki bürosunda astroloji danışmanlığı yapan Hülya Koçak, “Kozmik ışınlarla yazılmış kader çizginiz…”, “Yaşamınızı iş, aşk ilişkileri anasıl etkileyebilir?..”, “Sağlık sorunlarına hazırlıklı olmak ister misiniz?..”, “Kişiliğinizin geliştiremediğiniz yönleri…” ve “Yeteneklerinizin gerçek değer yargısı nedir?..” konularında yanıtladığı müşterilerine, Türkiye’de ilk kez video ile hazırlanan “idealdeki eş/astro-partner” ve “burca özel/astro diet” hizmetleri de veriyor.
“Doğum yeri ve ayrıntılı doğum tarihi sonucu herkes için bir harita çıkarılabilir” diyor Koçak, “yıldızlar belli periyodlarla, belli konumlara ulaşır. 34 yılda ya da 250 yılda aynı konuma gelen yıldızlar var. Bu konumda, örneğin bir dünya felaketi olmuş, ya da bir savaş kahramanı çağını etkilemişse, bu olayların benzerlerinin sonraki konumda da ortaya çıkması gerekir. Aynı genleri taşıyan dede ile torun arasındaki benzerlik gibidir bu durum. Konumlar yasalar gibi değişmez maddeler içerir. Bu durumda kader değiştirilemez fakat yönlendirilebilir.” 
İngiltere’deki Faculty of Astrological Studies’e üç yıl Türkiye’den mektupla devam eden, sonrasında seminer düzeyinde eğitim ve diploma alan Koçak, mezun olurken okul yeminini etmiş. İhtiyacı olan müşterilerden para almama, mesleğini kötülük için kullanmama gibi maddelere uyan Koçak, bunlara uymadığının saptanması halinde okulun diplomayı geri aldığını söylüyor.
Hürriyet gazetesinin Pazar ekinde düzenli olarak yazan 900’lü alo bilgilerde yer alan Koçak, bir yandan özel bir TV kanalından gelen program hazırlama önerisi ile ilgileniyor, öte yandan – aslan burcundan olmasının getirdiği özellikle- mükemmel olduğunda yayınlamayı düşündüğü kitabının ön hazırlıkları ile uğraşıyor. 
Düşüncenin eylemden önce geldiğini ve iyiliğin gücüne inanmak gerektiğini belirten Koçak, “şanssız insan yoktur, astroloji de kişinin şansını yaratmasında yardımcı olur” diyor. 200 bin lira ücret karşılığı müşterisiyle bir saat ilgilendiğini söyleyen Koçak, çoğunluğunu işadamları ve sanatçıların oluşturduğu bin dolayında aylık rapor alan müşterisi olduğunu da ekliyor.